Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Przekaż Ministerstwu swoją opinię w zakresie cyfryzacji

5 minut czytania.

Masz już dość składania w urzędach tych samych dokumentów po kilka razy? A może trudno Wam zrozumieć dlaczego dany dokument koniecznie musi być wydrukowany i ręcznie podpisany? Napiszcie do Ministerstwa Cyfryzacji, co chcielibyście zmienić.

Od kilku lat budujemy cyfrowe państwo, dostępne dla obywateli 24/7. Sporo w tym zakresie już udało się zrobić, ale chcemy więcej. Mamy wiele pomysłów, zależy nam jednak także na wysłuchaniu opinii tych, dla których to robimy. Dlatego rozpoczynamy konsultacje, w których udział może wziąć każdy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 


Jest okazja podpowiedzieć Ministerstwu, przy załatwianiu jakich spraw papierowy dokument można zamienić na elektroniczny, a w których wizytę w urzędzie zastąpić wnioskiem podpisanym profilem zaufanym. Po co takie informacje?

Pracujemy nad przepisami, które wprowadzą w Polsce domyślność cyfrową. Jej efektem będzie wyeliminowanie przepisów, które nie uwzględniają możliwości realizacji procedur cyfrowo lub wręcz ją uniemożliwiają, wprost wskazując na ich realizację jedynie „tradycyjną drogą”, czyli papierową – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Chcemy, aby procedury administracyjne – niezbędne do obsługi obywateli oraz realizujące je usługi publiczne – były z założenia cyfrowe – dodaje szef MC.

Kolejna zasada, która przyświeca MC, to zasada jednorazowości. Chodzi o to, by organy administracji publicznej dbały o jednorazowość podawania tych samych danych przez obywateli i przedsiębiorców. Jeżeli to dozwolone, powinny ponownie wykorzystywać wewnętrznie te dane (zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych), eliminując w ten sposób dodatkowe obciążenia dla obywateli i przedsiębiorstw.

Ministerstwo Cyfryzacji chce przemodelować procesy w relacjach na linii państwo – obywatel, maksymalnie ograniczając obciążenia obywateli. Do konsultacji zaproszono najważniejsze instytucje w państwie, ale MC chce też wysłuchać najważniejszego głosu – obywateli, stąd tak szerokie konsultacje.

Jeżeli uważasz, że Ministerstwo powinno konkretną procedurę papierową przenieść do internetu, podziel się swoimi pomysłami. Wystarczy, że wypełnisz krótki FORMULARZ. Na pomysły MC czeka do 10 lutego 2020 r.

Aktualny wykaz usług publicznych dostępnych w formie elektronicznej można znaleźć na Gov.pl.

Źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/cyfryzujemy-polske–podpowiedz-nam-co-jeszcze-mozemy-zmienic