Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Relacja ze spotkania dla przedsiębiorców z terenu Gminy Skawina

6 minut czytania.

W dniu 10 lutego 2021 r. odbyło się w formie online spotkanie dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność gospodarczą na terenie gminy Skawina. Zostało ono zorganizowane wspólnie przez Urząd Miasta i Gminy Skawina, Centrum Business in Małopolska oraz Stowarzyszenie Metropolia Krakowska. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu przedstawicieli skawińskich przedsiębiorstw oraz instytucji otoczenia biznesu działających w regionie.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania uczestników przez zastępcę burmistrza Miasta i Gminy Skawina Pana Tomasza Ożóg, Dyrektor Działu Obsługi Inwestora Krakowskiego Parku Technologicznego Panią Krystynę Sadowską oraz Kierownik Centrum Business in Małopolska Panią Agnieszkę Pala.

Zastępca Burmistrza Pan Tomasz Ożóg podkreślał, iż Urząd Miasta i Gminy poważnie podchodzi do współpracy z przedsiębiorcami, czego wyrazem jest m.in. funkcjonująca w gminie Rada Przedsiębiorczości, będąca ważnym głosem doradczym przy podejmowaniu publicznych decyzji dotyczących skawińskiego biznesu.

Dyrektor Działu Obsługi Inwestora KPT Pani Krystyna Sadowska wskazywała z kolei na doskonałą współpracę Krakowskiego Parku Technologicznego zarówno z samym Urzędem Miasta i Gminy Skawina (czego wyrazem są realizacje wspólnych projektów, takich jak np. Standardy Obsługi Inwestora w Małopolsce) jak i z przedsiębiorcami, którzy funkcjonują na terenie gminy.

Następnie Pani Agnieszka Pala zaprezentowała ofertę Centrum Business in Małopolska skierowaną do przedsiębiorców. Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć m.in. o bazie terenów inwestycyjnych, którą administruje Centrum, kompleksowej obsłudze inwestorów, możliwości przygotowania przez CEBIM pakietów informacyjnych, pomocy przy realizacji wizyt lokalizacyjnych czy też organizacji spotkań biznesowych. Oprócz oferty skierowanej do inwestorów,  ciekawym elementem wystapienia była również prezentacja oferty dla eksporterów, w tym możliwość wzięcia udziału w zagranicznych targach branżowych w Niemczech, ZEA, Czechach, Hiszpanii, Ukrainie czy Wielkiej Brytanii.   

Kolejnym prelegentem wydarzenia była Pani Justyna Czyszek – Koordynator Działu Obsługi Inwestora Krakowskiego Parku Technologicznego. Jej wystąpienie dotyczyło korzyści płynących z wykorzystania w regionie możliwości Polskiej Strefy Inwestycji czyli bardzo korzystnego instrumentu wsparcia dla firm. Prezentacja wskazała konkretne dane dotyczące już wydanych decyzji o wsparciu dla przedsiębiorców oraz szczegółowo wyjaśniała jakie warunki należy spełnić oraz na jaką pomoc można liczyć w ramach PSI.

Kulminacyjną częścią spotkania był wykład radcy prawnego Pani Anny Strzeleckiej, który dotyczył nowości w przepisach podatkowych w 2021 roku. Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć m.in. o zmianach zasad opodatkowania spółek komandytowych i niektórych spółek jawnych, o CIT-ie estońskim, o Funduszu na cele inwestycyjne, o zaostrzeniu przepisów dotyczących cen transferowych w przypadku transakcji z tzw. Rajami podatkowymi, o zakazie zmiany stawek amortyzacyjnych w przypadku korzystania ze zwolnienia podatkowego oraz o SlimVAT. Wystąpienie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, czego wyrazem były liczne pytania zadawane przez uczestników.