Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Przedsiębiorco sięgnij po mikropożyczkę!

6 minut czytania.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na terenie Krakowa uprawnionych do skorzystania z mikropożyczki jest około 112 tys. podmiotów, które aktywnie prowadzą działalność gospodarczą. Do tej pory Grodzki Urząd Pracy w Krakowie przyjął ponad 65 tys. wniosków o mikropożyczkę, z czego pozytywnie rozpatrzył ponad 55 tys. wniosków i wypłacił pomoc na łączną kwotę około 275 mln zł.

Powyższe oznacza, że jeszcze około 46 tys. krakowskich mikrofirm, w tym samozatrudnionych, nie ubiegało się o wsparcie. O jednorazową pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (np. podatków, składek, leasingu, kosztów wynajmu lokalu) mogą się ubiegać mikroprzedsiębiorcy – zarówno właściciele mikrofirm zatrudniających do dziewięciu osób, jak i osoby samozatrudnione. Wystarczy, że prowadzili działalność 29 lutego lub 31 marca 2020 r.

W dniu składania wniosku o pożyczkę mikroprzedsiębiorca powinien prowadzić działalność. Jeśli ma ją zawieszoną, to wniosek będzie bezskuteczny. Pożyczka przysługuje także mikroprzedsiębiorcy, który po 1 marca zawiesił działalność, po jakimś czasie ją odwiesił, a następnie złożył wniosek o pożyczkę. Wystarczy, że odwieszenie nastąpiło w dniu poprzedzającym dzień złożenia wniosku.

Mikropożyczkę można łączyć z innymi formami wsparcia – w tym również z dofinansowaniem części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla samozatrudnionych. Nie można jednak przeznaczyć dwóch lub więcej rodzajów dofinansowania ze środków publicznych na pokrycie dokładnie tych samych kosztów.

Pożyczka podlega umorzeniu, jeżeli mikroprzedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą przez trzy miesiące od dnia otrzymania wsparcia. Umorzenie następuje automatycznie – bez konieczności składania wniosku. Grodzki Urząd Pracy w Krakowie sam sprawdzi, czy pożyczkobiorca spełnił warunek do umorzenia. Nie wyśle pisemnej decyzji o umorzeniu, ale będzie się kontaktował w przypadku sytuacji do wyjaśnienia.

Jeżeli mikroprzedsiębiorca nie utrzyma działalności gospodarczej przez trzy miesiące od dnia otrzymania pożyczki, tj. zlikwiduje ją lub zawiesi, będzie musiał tę pomoc spłacić wraz z należnymi odsetkami w wysokości 0,05 proc. – w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez urząd.

Mikropożyczkę można łączyć z innymi formami wsparcia – w tym również z dofinansowaniem części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla samozatrudnionych. Nie można jednak przeznaczyć dwóch lub więcej rodzajów dofinansowania ze środków publicznych na pokrycie dokładnie tych samych kosztów.

Pula środków, z których wypłacana jest mikropożyczka, może być dystrybuowana tylko do końca tego roku.

Szczegółowe informacje, w tym numery telefonów kontaktowych, dostępne są na stronie internetowej gupkrakow.pl.

Źródło: https://www.krakow.pl/aktualnosci/242549,32,komunikat,przedsiebiorco__siegnij_po_mikropozyczke_.html