Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skorzystaj z Funduszu Ekspansji Zagranicznej

5 minut czytania.

Jeżeli myślisz o wejściu na nowe rynki, w tym rynki podwyższonego ryzyka i szukasz środków finansowych, które Ci to umożliwią, Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju oferuje współfinansowanie Twojego projektu inwestycyjnego. 

 

Wsparcie polega na udzieleniu pożyczki lub objęciu udziałów mniejszościowych z odkupem, na warunkach rynkowych w ramach Funduszu Ekspansji Zagranicznej (FEZ).

 

Z funduszu może być realizowane:

 • przejęcie zagranicznej spółki,
 • utworzenie nowej spółki,
 • dalszy rozwój już istniejącej zagranicznej spółki zależnej polskiej firmy.

Projekty inwestycyjne mogą być realizowane zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i poza nią, również w krajach rozwijających się i wysokiego ryzyka, w prawie wszystkich sektorach, nie tylko w spółki produkcyjne, ale też dystrybucyjne i usługowe.

Decydując się na wsparcie Funduszu, musisz widzieć, że:

 • Typowa wielkość inwestycji Funduszu w jeden projekt to od jednego do kilkunastu mln EUR, ale nie więcej niż 50% wartości całej inwestycji,
 • Okres inwestycyjny wynosi do 10 lat,
 • Fundusz inwestuje wspólnie z polską firmą bezpośrednio w jej zagraniczną spółkę zależną i dzieli z nią ryzyko projektu zagranicznego,
 • Fundusz nie wchodzi do struktury własnościowej polskiej spółki-matki,
 • Jako inwestor mniejszościowy w spółce zagranicznej Fundusz pozostawia zarządzanie zagranicznym projektem w rękach polskiej firmy,
 • Oczekiwana stopa zwrotu inwestycji ustalana jest indywidualnie i zależy od ryzyka projektu, ryzyka kraju, w którym jest realizowany oraz wybranego instrumentu finansowego.

 Optymalnym momentem do kontaktu w sprawie współpracy z Funduszem Ekspansji Zagranicznej jest etap tworzenia struktury zagranicznego projektu inwestycyjnego i precyzowania koncepcji.

By skorzystać ze środków funduszu, Twoja firma powinna mieć:

 •  odpowiednie doświadczenie i kadrę menedżerską z kompetencjami do poprowadzenia zagranicznego biznesu opartego na sprawdzonym w Polsce modelu lub rozszerzającego dotychczasową rodzimą działalność firmy,
 •  zdolność do pozyskania środków na sfinansowanie Twojej części zagranicznego projektu inwestycyjnego.

 Co zrobić by skorzystać z oferty?

W pierwszej kolejności należy przesłać wiadomość mailową na adres: fez@pfrtfi.pl z informacją o Twojej firmie, doświadczeniu i możliwościach finansowych oraz krótkim opisem koncepcji projektu i jego miejsca w strategii przedsiębiorstwa.

Dodatkowe informacje możesz uzyskać pod numerem telefonicznym (+48) 22 341 70 00.

Źródło: https://pfr.pl/oferta/fundusz-ekspansji-zagranicznej.html