Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Stanowisko doradcze dla cudzoziemców w UMK

5 minut czytania.
mężczyzna piszący długopisem na kartce, siedzący przy biurku przed laptopem

W Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy przy ul. Wielickiej 28a funkcjonuje stanowisko doradcze dla cudzoziemców. Konsultant ds. przedsiębiorczości udziela informacji w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim, bezpośrednio w punkcie obsługi oraz przez telefon: 12 616 56 07.

Stanowisko jest czynne codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.40 do 15.30.

Ideą powstania punktu jest pomoc i wsparcie migrantów z Europy Środkowej w zakresie możliwości zakładania działalności gospodarczej w Polsce.

Stanowisko doradcze dla cudzoziemców w POP świadczy usługi w zakresie:

  • informacji na temat obowiązków związanych z zakładaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym doradztwo w zakresie posługiwania się kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007)
  • wyboru formy prowadzenia działalności gospodarczej (działalność jednoosobowa, spółki etc.)
  • informacji na temat wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, w tym na temat zakresu pomocy dla przedsiębiorców w związku z negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi i społecznymi stanu epidemii COVID-19
  • informacji o procedurach administracyjnych dla przedsiębiorców realizowanych przez Urząd Miasta Krakowa oraz niektóre miejskie jednostki organizacyjne
  • potwierdzania Profilu Zaufanego ePUAP.

Dodatkowym rozwiązaniem wprowadzonym przez Punkt Obsługi Przedsiębiorcy jest możliwość skorzystania przez cudzoziemców z usług instytucji wspierających przedsiębiorców za pośrednictwem konsultanta. Obecnie udzielane są np. bezpłatne informacje przez specjalistów z:

  • Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych (każdy poniedziałek miesiąca w godzinach 10.00-12.00 ) – informacje i porady z zakresu: wyboru formy opodatkowania, wyłączenia z form opodatkowania, obowiązku podatku VAT, obowiązków w podatku akcyzowym, obowiązku instalacji kas fiskalnych
  • Okręgowej Rady Adwokackiej (drugi i czwarty wtorek miesiąca w godzinach 11.00–12.00) – wsparcie krakowskich przedsiębiorców w procesie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz udzielania informacji i doradztwa w tym zakresie.

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z bezpłatnych konsultacji mogą dokonać elektronicznej rezerwacji terminu wizyty wchodząc na stronę Punktu Obsługi Przedsiębiorcy lub dzwoniąc pod nr telefonu 12 616 56 00.

 

źródło: Kraków.pl