Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

WFOŚIGW i SMK Razem dla czystego powietrza!

8 minut czytania.

Program "Czyste Powietrze" to ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła. Jednym z kluczowych elementów jego realizacji jest dobra współpraca z samorządami.

W ramach podpisanej właśnie umowy między Stowarzyszeniem Metropolia Krakowska a Wojewódzkim Funduszem, pracownicy gmin tworzących Metropolię będą udzielać wsparcia w całym procesie uzyskania dofinansowania z programu, od momentu złożenia wniosku aż do rozliczenia.

W związku z ograniczoną ilością środków z RPO WM cały czas poszukujemy innych źródeł dofinansowania przeznaczonych na likwidację kotłów. Podpisane przez nas porozumienie z WFOŚiGW w Krakowie na pewno ułatwi proces otrzymania dofinansowania dla mieszkańców – mówi Marek Jamborski, Wójt Gminy Kocmyrzów – Luborzyca, Członek Zarządu Metropolii Krakowskiej.

Z kolei Kazimierz Koprowski, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie podkreśla, że: Zależy nam aby program Czyste Powietrze był możliwie jak najbliżej obywateli. Cieszę się, że przedstawiciele gmin podejmują dodatkowe inicjatywy w zakresie pomocy mieszkańcom w otrzymaniu dofinansowania.

W kontekście podpisanego właśnie porozumienia, ważne jest to, że od 15 maja 2020, tj. od kiedy weszły w życie zmiany w Programie  “Czyste Powietrze”, proces uzyskania środków finansowych na wymianę źródła ogrzewania został zdecydowanie ułatwiony – czas oczekiwania na decyzję to tylko 30 dni, wprowadzono także możliwość składania wniosków przez serwis gov.pl oraz maksymalnie uproszczono m.in kwestię składania oświadczeń o dochodach.

Osiągnięcie celów uchwały antysmogowej – likwidacja kotłów na tzw. paliwa stałe

Gminy tworzące  Metropolię Krakowską podejmują różnorodne kroki w walce o czyste powietrze, starając się pomóc mieszkańcom w osiągnięciu założeń uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego. Zgodnie z jej wytycznymi do końca 2022 roku mieszkańcy Gmin Metropolii Krakowskiej muszą wymienić wszystkie kotły opalane paliwem stałym, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3.

Od 1 kwietnia 2020 wszystkie gminy zrzeszone w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska realizują tzw.  “Projekt  Eko Team” finansowany ze środków instrumentu finansowego ELENA w ramach Programu Horyzont 2020. W ramach niego w każdej z 15 gmin zostali zatrudnieni ekodoradcy (łącznie 44 osób), których głównym zadaniem  jest doradztwo w zakresie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła, poprawy energetycznej budynków mieszkalnych czy też instalacji odnawialnych źródeł energii. Aby realizacja tych przedsięwzięć była możliwa, ekodoradcy pomagają również w pozyskaniu  dofinansowania. Efektem końcowym ich pracy ma być zdecydowana poprawa jakości życia mieszkańców poprzez ulepszenie jakość powietrza.

Gminy korzystają ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (RPO WM), jednak środki te nie są wystarczające na tak duże przedsięwzięcie. Szacujemy, że po zakończeniu finansowania ze środków RPO WM  pozostanie jeszcze do wymiany około 28 tyś kotłów. – mówi Elżbieta Burtan, Wójt Gminy Zabierzów, Wiceprezes Metropolii Krakowskiej.

Szybciej, efektywniej, łatwiej – realizacja porozumienia między gminami a WFOŚiGW w praktyce

Biorąc pod uwagę czas oraz liczbę kotłów na paliwa stałe (tzw. kopciuchów), które trzeba wymienić, konieczne jest współdziałanie gmin i Wojewódzkiego Funduszu.

Podjęcie wspólnych działań promocyjnych oraz organizacja regularnych szkoleń i warsztatów dla pracowników gmin zdecydowanie ułatwi przepływ informacji na temat Programu Czyste Powietrze. Staramy się, żeby ekodoradcy dostawali od nas porcję praktycznej wiedzy o składaniu wniosków czy też wypełniania wniosku o płatność, aby w ten sposób dotrzeć do jak najszerszej grupy mieszkańców  – mówi Anna Krakowska- Ostrowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Ekodoradców z Państwa Gminy!