Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Wsparcie PAIH dla biznesu polsko-ukraińskiego

5 minut czytania.
mężczyzna siedzący w biurze i piszący długopisem na kartce oraz sprawdzający coś na laptopie
W związku z agresją Rosji na Ukrainę Polska Agencja Inwestycji i Handlu powołała zespół ds. wsparcia biznesu polsko-ukraińskiego. Nowoutworzona grupa będzie koordynować relokację przedsiębiorstw zlokalizowanych na Ukrainie oraz pomoże w znalezieniu nowych rynków zbytu dla produktów dotąd eksportowanych głównie na wschód.
 

Jaki jest cel powołania zespołu wsparcia biznesu?

Celem prac zespołu wsparcia biznesu jest monitorowanie sytuacji w Ukrainie. Powołana przez PAIH grupa zajmie się identyfikacją ryzyk mogących mieć wpływ na funkcjonowanie polskich firm działających do tej pory na terytorium Ukrainy. Zespół wsparcia podejmie działania mające na celu zminimalizowanie następstw dla biznesu spowodowanych wojną w Ukrainie.

Jak zespół pomoże przedsiębiorstwom działającym w Ukrainie?

Pierwszy zakres wsparcia stanowią działania dla biznesu prowadzącego działalność operacyjną lokalnie w Ukrainie. PAIH pomoże w relokacji przedsiębiorstw do Polski. Agencja zapewni wsparcie w m.in. wyszukiwaniu terenów pod inwestycje, magazynów lub ogólnie rozumianych lokalizacji, gdzie firmy mające oddziały na terenach zagrożonych będą mogły przenieść swoją działalność. Oferta ta skierowana jest do firm nie tylko polskich ale także pochodzących z krajów UE.

Jakie działania przewidziano dla eksporterów?

Drugim ważnym aspektem jest wsparcie eksportu, który został zachwiany przez rosyjski atak na Ukrainę. PAIH wspomoże przedsiębiorców w znalezieniu nowych rynków zbytu dla zakontraktowanych czy już wyprodukowanych na ten rejon towarów. W ramach Centrum Eksportu i zagranicznych biur handlowych Polska Agencja Inwestycji i Handlu dysponuje konkretnymi możliwościami wsparcia. Zespół wsparcia biznesu nakieruje przedsiębiorców na nowe rynki zbytu oraz pomoże w wyszukiwaniu potencjalnych odbiorców.

Pomoc w kontaktach z innymi przedsiębiorcami:


PAIH wspomoże także firmy z branż, które ucierpiały ze względu na ograniczenie surowców i komponentów do produkcji pozyskiwanych z terenów objętych wojną. Agencja wskaże przedsiębiorcom gdzie znajdują się dane surowce oraz pomoże nawiązać kontakty bezpośrednie z podwykonawcami z danych sektorów.

PAIH uruchomił specjalną infolinię dla firm potrzebujących wsparcia w relokacji biznesu do Polski z terytorium Ukrainy, konsultanci agencji czekają na zgłoszenia pod numerem +48 22 334 99 11. Kontakt możliwy jest też za pośrednictwem maila: Ukraina@paih.gov.pl.

 

źródło: PAIH