22 lutego 2022 r. odbyło się w formie online pierwsze w tym roku spotkanie Forum Rozwoju Gospodarczego Metropolii Krakowskiej.
Pierwszym z poruszanych tematów była prezentacja uczestnikom spotkania korzyści jakie daje realizacja inwestycji publicznych w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Prelekcję w tym zakresie przeprowadzili przedstawiciele Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Krakowie. To właśnie tam w styczniu tego roku uruchomiona została bezpłatna usługa dla JST – Zapytaj o PPP! Więcej o tym temacie w osobnym artykule na stronie dostępnym pod linkiem: PPP szansą na współpracę biznesu z JST.
Podczas spotkania forum mogliśmy się dowiedzieć, że w styczniu 2022 roku rozpoczął się projekt Krakow Metropolitan Area for Business 2, będący swego rodzaju kontynuacją projektu Krakow Metropolitan Area for Business, którego partnerem jest Stowarzyszenie Metropolia Krakowska. Projekt KMA4Business 2 realizują wspólnie spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. z Fundacją Małopolska Izba Samorządowa. Projekt współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020, Oś priorytetowa 3 „Przedsiębiorcza Małopolska”, Działanie 3.3 „Umiędzynarodowienie małopolskiej gospodarki”, Poddziałanie 3.3.1 „Promocja gospodarcza Małopolski”.
W założeniach nowy projekt ma wpływać na dwa istotne pola gospodarki regionalnej: wzrost internacjonalizacji przedsiębiorstw z sektora MSP oraz utrzymanie dynamiki napływu Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych do Małopolski.
Warto zaznaczyć, że pozyskanie nowych inwestorów jest silnym bodźcem rozwojowym dla gospodarki lokalnej, a nowe inwestycje zagraniczne mają bezpośredni wpływ na kondycję firm rodzimych, szczególnie z sektora MŚP, które w systemie gospodarczym często spełniają funkcje dostawców, kooperantów i partnerów dla nowotworzonych przedsiębiorstw.
Bezpośrednimi odbiorcami projektu są małopolscy przedsiębiorcy z sektora mikro i MŚP, którzy otrzymają wiedzę, narzędzia i informacje w zakresie planowania i realizacji międzynarodowej ekspansji gospodarczej. W ramach projektu prezentowane będą wybrane obszary Inteligentnych Specjalizacji Małopolski takich jak: technologie informacyjne i komunikacyjne, elektrotechnika i przemysł maszynowy, czy energia zrównoważona. Oferta gospodarcza regionu będzie prezentowana podczas międzynarodowych wydarzeń targowych na rynku europejskim, azjatyckim i amerykańskim.
W ramach wsparcia procesu inwestycyjnego w regionie (prezentacja oferty Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego) zaplanowano udział w największych targach inwestycyjnych w Europie takich jak MIPIM w Cannes czy Real Expo w Monachium.
W ramach projektu zostaną przygotowane także analizy wybranych rynków, zapewniona będzie kompleksowa kampania informacyjna w mediach elektronicznych, inicjowane i utrzymywane będą kontakty z uczestnikami projektu, organizowane spotkania i konferencje dotyczące potencjału innowacyjnego regionu w zakresie Inteligentnych Specjalizacji, następować będzie bieżąca wymiana informacji pomiędzy wszystkimi podmiotami mającymi wpływ na kształtowanie wizerunku gospodarczego Małopolski.
Aby stworzyć wspólny przekaz na zewnątrz, o atrakcyjnych i konkurencyjnych warunkach do lokowania nowych inwestorów w Krakowskim Obszarze Funkcjonalnym, niezbędne jest również zaangażowanie przedstawicieli gmin do współtworzenia oferty gospodarczej regionu. Oferta będzie prezentowana podczas wydarzeń zaplanowanych w projekcie, na stronie internetowej i mediach. W ramach projektu planuje się m.in. stworzenie materiałów promocyjnych dotyczących terenów inwestycyjnych dostępnych w gminach Metropolii Krakowskiej.
Warto śledzić informacje o działaniach realizowanych w ramach promocji gospodarczej Metropolii Krakowskiej, które zamieszczane będą na stronie https://kma4business.metropoliakrakowska.pl/.
Po części prezentacyjnej, uczestnicy Forum wzięli udział w warsztatach, których celem jest partycypacyjne wypracowanie elementów Planu Działania dotyczącego rozwoju współpracy i inwestycji w zakresie rozwoju gospodarczego Metropolii Krakowskiej oraz rozwoju działań na rzecz adaptacji kadr do rynku pracy. Plan ma być dokumentem wykonawczym do Strategii Metropolia Krakowska do 2030 roku w dziedzinie gospodarka. Przez następne kilka miesięcy będziemy pracować wspólnie w ramach metropolitalnego zespołu ds. gospodarki, po to by już w połowie roku móc przedstawić gotowy dokument.
Pierwszym z tematów warsztatowych poruszanych podczas lutowego spotkania była koncepcja Standardów Obsługi Inwestora Metropolii Krakowskiej. Aktualnie brak jest w gminach metropolii dokumentu, który w syntetycznej formie ustalał by dobre praktyki w tym zakresie. Ogromna wiedza pracowników gminnych przekłada się na prodecury ustne, natomiast ich systematyzacja mogłaby pomóc im łatwiej wykonywać swoją pracę. W ramach pracy grupowej udało się nam wypracować harmonogram prac nad standardami co znajdzie swoje odzwierciedlenie w planie działania.
Drugim z tematów warsztatowych było określenie działań, które potrzebne będą do tego by w gminach Metropolii Krakowskiej w usystematyzowany sposób przygotowywać oferty inwestycyjne. Pracujący w grupie eksperci gminni doszli do wspólnego wniosku, że dobrym narzędziem w tym zakresie może być stworzenie listy kontrolnej, która pomoże w odpowiedniej analizie posiadanych przez gminy nieruchomości zapewniając w ten sposób dobrą odpowiedź na potrzeby inwestorów.
Podczas kolejnego Forum będziemy chcieli zająć się tematyką związaną z budowaniem relacji z lokalnym biznesem. Doskonałym przykładem inicjatyw gminnych w tym zakresie są rady przedsiębiorczości, działające w niektórych gminach naszej Metropolii. I właśnie o tym jak efektywnie tworzyć podstawy współpracy i zachęcać biznes do partycypacji w życiu lokalnym będziemy rozmawiać już w marcu. Zapraszamy do śledzenia relacji z tego wydarzenia na naszym profilu na Linkedin.