Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Smart rozwiązania Seedia dla miast

16 minut czytania.

Są smart, produkują inteligentne meble dla miast i ich mieszkańców. Stawiają na odnawialne źródła energii i zdobywają zagraniczne rynki. O kim mowa? Krakowska firma Seedia Sp. z o.o. (dalej jako „Seedia”) dostarcza rozwiązania dla przestrzeni miejskich, wykorzystując inteligentną infrastrukturę (m.in. ławki solarne, inteligentne wiaty autobusowe).

 

 

 

 

Obszar Inteligentnych Specjalizacji Małopolski:

Energia zrównoważona

Produkcja metali i wyrobów metalowych

Technologie informacyjne i komunikacyjne, w tym multimedia (ICT).

 

 

Pomysł

 

 

Jak powinno wyglądać miasto przyszłości? W krakowskiej firmie Seedia od 6 lat powstają inteligentne rozwiązania, które rewolucjonizują przestrzeń użytkową w myśl idei 15 Minutes Cities, czyli tworzenia miast dostępnych dla mieszkańców. W czasie 15–minutowego spaceru lub podróży rowerem w mieście przyszłości powinniśmy zaspokoić potrzebę realizacji niezbędnych usług (np. sklepy, placówki medyczne, edukacyjne.) . Ma się to stać m.in. dzięki tworzeniu tzw. hubów mobilności, czyli dodatkowej infrastruktury wspierającej mobilność (pojazdy, stacje ładowania) w myśl ekonomii współdzielenia.

Nowe technologie zmieniają miasta. Obserwując coraz większą ilość urządzeń mobilnych czy elektrycznych (np. hulajnogi, rowery, czy telefony komórkowe), które znajdują się w przestrzeni publicznej zdecydowaliśmy się skupić na temacie ładowania tych urządzeń. Przestrzeń publiczna jest trudna do realizacji nowych inwestycji pod kątem dostarczania energii – trzeba wykonać roboty specjalistyczne, przyłącza kabli i przewodów, a my chcieliśmy tego uniknąć.

Postawiliśmy na odnawialne źródła energii takie jak energia solarna. I tak powstała nasza pierwsza ławka solarna z gniazdami usb, która stanęła w Tarnobrzegu. Współpracowaliśmy z polskimi gminami i uzupełniliśmy ofertę o solarne infokioski i wiaty przystankowe oraz stacje ładowania hulajnóg. Co bardzo ważne – nasze produkty są smart, czyli są wyposażone w sensory do zbierania danych takich jak liczba użytkowników, przepustowość ruchu, pomiar jakości powietrza w okolicy urządzenia, czy natężenie hałasu. To wszystko poparte jest informatycznymi rozwiązaniami do zdalnego zarządzania i analizy danych. Posiadamy specjalną platformę chmurową oraz aplikację mobilną, w której można np. zgłosić awarię urządzenia, dokonać rezerwacji, wprowadzić dane do wyświetlania na przystankach komunikacji miejskiej bez konieczności prac w terenie.  – o pomyśle na biznes opowiada Piotr Hołubowicz, założyciel i właściciel Seedia.

Co przyczyniło się do sukcesu firmy? Wiedza i wsparcie krakowskich instytucji otoczenia biznesu zaowocowały działaniem firmy, która już teraz zmienia miasta na całym świecie na lepsze i dostarcza im kompletne rozwiązania małej inteligentnej architektury dla zastosowań smart city. Seedia wywodzi się z lokalnego środowiska start-upowego i zdecydowanie ulokowanie swojej działalności w Krakowie daje jej wiele korzyści. W Metropolii Krakowskiej doceniają talenty i potencjał wyspecjalizowanej kadry inżynierów oraz wspierające otoczenie start-upowe, z którym wciąż współpracują np. przy wykorzystaniu sensorów do urządzeń.

Oprócz współpracy z gminami i miastami Seedia realizuje zamówienia dla podmiotów prywatnych takich jak spółki energetyczne czy korporacje. Czy Seedia łączy potrzeby biznesu i miast, w których ten biznes się lokuje? Zdecydowanie tak! A korzystają na tym… mieszkańcy, pracownicy, my wszyscy!

 

 

Realizacja

 

 

Gdzie w takim razie w przestrzeni miejskiej możemy znaleźć produkty Seedia?

W Krakowie spacerując po bulwarach wiślanych w okolicy Wawelu możemy odpocząć na ławce „Zbigniewa Wodeckiego”, która odtwarza jego utwory i jednocześnie ładuje telefony odpoczywających przechodniów. W parku kieszonkowym na osiedlu Kurdwanów znajdziemy 4 ławki solarne oraz inteligentny kosz, a już niedługo na terenie Podobszaru Igołomska - Północ Strefy Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości” do użytku zostaną oddane 2 kolejne ławki.

To nie wszystko. Seedia jest  finalistą konkursu 8. Smart City Expo w Barcelonie w kategorii „Urban Environment” – jako pierwsza historycznie firma z Polski – za wdrożenie ekosystemu SEEDiA Future City w Krakowie. Smart rozwiązania firmy z Metropolii Krakowskiej znajdziemy w całym kraju oraz zagranicą, m.in. w Europie na Węgrzech, w Rumunii czy w Grecji, w krajach bliskiego wschodu np. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Ameryce Północnej. Tam obecnie prowadzony jest pilotaż tworzenia hubów mobilności na szeroką skalę, gdzie w jednym mieście ma pojawić się około 100 ławek solarnych.

Jakie korzyści generują produkty Seedia?

  • Są ekologiczne, pozyskana energia solarna jest bezpłatna i szeroko dostępna
  • Dzięki pozyskanej energii użytkownicy mogą naładować swoje urządzania mobilne za pomocą portów USB i ładowarek indukcyjnych
  • Mieszkańcy i turyści zyskują darmowe wifi z możliwością analizy i marketingu
  • Gminy otrzymują narzędzie do analizy danych miejskich: smogu, temperatury, natężenia ruchu
  • Przestrzeń miejska staje się bezpieczniejsza dzięki oświetleniu LED stosowanym nocą w parkach i na ulicach
  • Zmniejszają się korki uliczne dzięki analizie ruchu i usprawnieniu połączenia komunikacji miejskiej z mikro mobilnymi urządzeniami
  • Stacje ładujące jCharge pozwalają uporządkować miasta i są elementem mobilnych, zielonych miast przyszłości. Dla klientów biznesowych to okazja do zachęcenia użytkowników do podróżowania pojazdami mikromobilnymi - mniej korków, mniej miejsca, szybsze podróże - a to wszystko z redukcją emisji CO2 i wsparciem celów ESG

Wachlarz korzyści smart rozwiązań jest naprawdę imponujący. Doceniają je mieszkańcy miast, którzy coraz częściej np. w formie partycypacji w budżetach obywatelskich zgłaszają projekty zawierające inteligentną małą architekturę. Smart produkty to część sukcesu. Jakie jest sedno „best practice” Seedia?

Jesteśmy w stanie budować kompletne rozwiązania dla miast, jako jedyna firma na świecie, dzięki temu, że mamy szeroki zakres produktów przetwarzających dane, np. jeśli miasto poprosi nas aby wykonać pełną mapę hałasu, czy natężenia ruchu to dzięki naszym ławkom, przystankom, infokioskom i stacjom ładowania rozmieszczonym w różnych miejscach w przestrzeni publicznej - przygotujemy kompletny raport. Mamy dostęp do ogromnej ilości danych, co więcej nasze produkty łączą się z różnymi systemami informatycznymi, co stwarza przed nami niezliczone możliwości. Mamy też pełną kontrolę nad produktem: design, elektronika, oprogramowanie jest nasze polskie i jest w stanie konkurować na całym świecie. Dodatkowo - nasza technologia jest zabezpieczona - zarówno wzorniczo, jak i technologicznie, gdyż opatentowaliśmy technologię zarządzania energią, żeby produkty były w stanie pracować cały rok - podsumowuje Piotr Hołubowicz.

 

 

Plany na przyszłość

 

 

Ambicją Seedia jest zmiana miast na lepsze, mają to być przestrzenie  odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Już teraz firma inwestuje w badania R&D, prowadzi dialog z klientami – chce być liderem w branży inteligentnych mebli i produktów. Jak przyznaje Piotr Hołubowicz, w segmencie mobilności miejskiej jest bardzo dużo do zrobienia,  we współpracy z europejskimi uczelniami chce prowadzić badania i wdrożenia rozwiązań udoskonalających przepustowość w miastach (pomiar przestrzeni, zachowania użytkowników, optymalizacja kosztów, projektowanie systemów komunikacji).

Założyciel Seedia doprecyzowuje: Będziemy sprawdzać jaka jest ilość pieszych w mieście, jak docierają do komunikacji miejskiej, jakie są problemy w tym zakresie, jakie i ile przesiadek mają pasażerowie. Są to tematy bardzo ważne, a do tej pory mało zbadane. To wszystko po to, aby miasta lepiej służyły ludziom, aby były przejezdne i bezpieczniejsze.

Aby tworzyć miasta przyszłości już teraz trzeba pracować nad ich funkcjonalnością. W Seedia wiedzą to już od kilku lat i dlatego będąc o krok do przodu w tworzeniu nowych produktów kreują świat, w którym będą rozwijać się metropolie.

 

Strona internetowa firmy: www.seedia.city