Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Faktoring dla JST!

6 minut czytania.

Faktoring to usługa, która dostarcza przedsiębiorcom środków obrotowych, niezbędnych do utrzymania płynności finansowej, po to by uchronić ich np. przed likwidacją. Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z zarządem Województwa Małopolskiego podjęły decyzję o uruchomieniu takiej usługi dla Małopolskich mśp. Powodem takiej decyzji była chęć stworzenia konkretnego rozwiązania wspierającego firmy, szczególnie w okresie pandemii ale nie tylko. W samym roku 2020 z faktoringu w Polsce skorzystało ponad 18 tys. przedsiębiorstw, a wartość sfinansowanych wierzytelności przekroczyła 300 mld złotych.

Jednym z rodzajów oferowanego przez MARR S.A. faktoringu, jest faktoring we współpracy z JST, który ma łączyć przedsiębiorców z gminami. Pomimo, iż w większości zamówień publicznych obowiązują krótkie np. 30 dniowe terminy płatności, to jednak przedsiębiorcy ubiegający się o zamówienia z przetargów gmin, bardzo często zobligowani są do uregulowania wszelkich zaległości publiczno-prawnych, a także terminowej realizacji zobowiązań finansowych. To często odbywa się kosztem dostawców komercyjnych. Usługa faktoringu od MARR S.A. wyciąga do nich rękę i finansuje zarówno należności jak i zobowiązania.

Co ważne sam proces składania i obsługi wniosku odbywa się online i bez konieczności pozyskiwania dodatkowych dokumentów z instytucji zewnętrznych. Dla przedsiębiorców mających wierzytelności wobec gmin z terenu Małopolski, limity wynoszą od 50 tys. złotych do 1 mln złotych. Za pośrednictwem systemu online przedsiębiorca składa wniosek i faktury do finansowania. Nie ma ograniczeń branżowych ani wymogów odnośnie prowadzenia działalności. Dla transakcji z gminą klient ponosi koszty max 0,5% wartości finansowanej faktury. Co ważne – naliczane są koszty za rzeczywisty okres finansowania, więc realnie usługa może kosztować znacznie mniej.

Co dzięki temu zyskuje gmina? Przede wszystkim gminy zatrzymują najlepszych dostawców i podwykonawców, oferując im wygodne, tanie i łatwo dostępne finansowanie w procesie online. To szczególnie ważne w obecnych czasach – nie ma konieczności wizyt w instytucjach i borykania się z procedurami. Dodatkowo w ramach współpracy z JST MARR oferuje programy szkoleń dla lokalnych przedsiębiorców, zarówno z zarządzania płynnością jak i zarządzania ryzykiem transakcyjnym. I właśnie takie szkolenie, organizowane wspólnie przez SMK oraz MARR S.A. odbędzie się już 18 czerwca online. Link do szkolenia dostępny jest tutaj.

Przedłużeniem szkoleń i edukacji jest konkretna pomoc, czyli właśnie faktoring. Współpraca z gminami to także doskonała okazja do zaprezentowania lokalnym przedsiębiorcom całego spektrum rozwiązań dedykowanych mikro i MŚP, jakie MARR S.A. ma w ofercie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą faktoringu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. oraz do kontaktu z doradcami instytucji.

Więcej informacji można uzyskać tutaj.