Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Narzędzia dla inwestorów: Gminne Portale Mapowe

12 minut czytania.

Od artykułu na temat gminnych portali mapowych chcielibyśmy rozpocząć cykl materiałów, w których postaramy się przybliżyć Państwu różnego rodzaju narzędzia cyfrowe. Platformy, portale i strony internetowe, które będziemy opisywać, mają ułatwiać podejmowanie przez inwestorów decyzji lokalizacyjnych. Ze względu na charakter portalu będziemy się oczywiście skupiać na pokazaniu tych narzędzi, które dostępne są dla obszaru Metropolii Krakowskiej i oferowane przez znajdujące się tu podmioty. Dzisiejszy artykuł wskazuje możliwości jakie dają dobrze przygotowane internetowe systemy informacji przestrzennej.  

 

 

Czym są gminne portale mapowe?

Portale mapowe to kompletne systemy informacji przestrzennej, składające się z szeregu kompozycji mapowych. Podstawą ich działania jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie danych przestrzennych oraz towarzyszących im informacji opisowych. Pozwalają one na dostęp do wielu różnorodnych danych, zgromadzonych w ramach jednego systemu. Główną cechą systemów informacji przestrzennej jest możliwość prezentacji kartograficznej zawartych w nich danych. Dzięki temu użytkownicy portalu mają dostęp do aktualnych informacji z rejestrów publicznych online przez całą dobę.

 Jakie dane znajdują się na gminnych portalach mapowych?

Portale mapowe podzielone są na warstwy, zawierające określone informacje. Liczba i zakres warstw danych jest zróżnicowana i zależy m.in. od dostępności posiadanych przez poszczególne Gminy zbiorów danych w formie cyfrowej. Podstawowymi informacjami, które uzyskamy na portalu mapowym są dane adresowe oraz dane o obiektach topograficznych, w tym m.in. o działkach (ich kształcie, powierzchni, numerach), budynkach i budowlach, sieciach komunikacyjnych (w tym sieciach dróg i kolei) czy sieci uzbrojenia terenu.  Dla inwestora szczególnie istotne będą warstwy związane z planowaniem przestrzennym. To właśnie cyfrowa wersja studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego danej gminy, może w znaczący sposób pomóc w znalezieniu idealnej lokalizacji dla prowadzenia biznesu. Portale mapowe pełniąc funkcję informacyjną, prezentują aktualne przeznaczenie danego terenu. Ponadto część portali zawiera również informacje dotyczące wydanych przez odpowiednie organy administracji decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, decyzji dotyczących lokalizacji inwestycji celu publicznego czy też pozwoleń na budowę. Dane te pozwalają w precyzyjny sposób określić możliwe zagospodarowanie danej nieruchomości. Dla inwestora ciekawych informacji dostarczają również warstwy ortofoto, przedstawiające zdjęcia lotnicze danego terenu. To świetne źródło informacji pokazujące jak wygląda dana nieruchomość i jej otoczenie. Co ważne portale mapowe są na bieżąco aktualizowane i rozbudowywane, dostosowując się do potrzeb użytkowników.

Jakie funkcje oferują gminne portale mapowe?

Podstawową funkcją obecną na każdym portalu jest możliwość wyszukiwania interesujących nas informacji, obiektów oraz warstw. Większość portali oferuje wyszukiwanie punktów adresowych, działek ewidencyjnych i innych obiektów topograficznych. Bardzo często możliwe jest również znajdowanie miejsc na podstawie podanych wartości współrzędnych. Oprócz danych kartograficznych do obiektów przypisywane są różne informacje opisowe. Klikając na dany obiekt możemy się dowiedzieć np. kto jest jego właścicielem (podmiot publiczny czy prywatny), jaka jest wielkość obiektu (powierzchnia działki, powierzchnia użytkowa budynku), czy w jakiej jednostce ewidencyjnej obiekt się znajduje (bardzo przydatne przy pozyskiwaniu różnego rodzaju dokumentów urzędowych).

Kolejną bardzo przydatną funkcją jest możliwość wykonywania pomiarów. Ich prawidłowość oraz precyzyjność uzależniona jest oczywiście od jakości zbioru danych, znajdujących się na portalu mapowym. Użytkownik może np. zmierzyć odległość danej nieruchomości od głównych węzłów komunikacyjnych, sprawdzić wielkość kompleksu przylegających do siebie terenów czy też określić w jakiej odległości znajdują się urządzenia infrastruktury technicznej.

Kiedy znajdziemy już interesujące nas informacje, możemy skorzystać z możliwości ich wydrukowania. Większość portali daje nam możliwość wyboru zakresu danych jaki chcemy pozyskać, formatu arkusza, na którym chcemy drukować oraz ustawienia skali mapy.

Część bardziej zaawansowanych portali mapowych daje również możliwość pozyskania danych w nich zawartych za pomocą usługi WMS oraz WMTS. Dzięki temu dostajemy obraz mapy, który następnie wykorzystać możemy do swoich potrzeb.

Pełną funkcjonalność portali mapowych można zobaczyć na prezentacji przygotowanej przez zespół specjalistów odpowiedzialnych za Miejski System Informacji Przestrzennej Miasta Krakowa.

Czy portale mapowe są przydatne dla inwestorów?

System Informacji Przestrzennej dają użytkownikom możliwość przeprowadzania różnorodnych analiz oraz wyposaża ich w zbiór potrzebnych informacji w znaczący sposób ułatwiając podejmowanie decyzji. Inwestor, który szuka najlepszej lokalizacji, może w jednym miejscu sprawdzić wszystkie nieruchomości znajdujące się na danym terenie, o każdej porze i jest mu do tego potrzebna tylko i wyłącznie przeglądarka internetowa. Dzięki warstwom topograficznym jest w stanie odnaleźć działkę najlepiej odpowiadającą wielkościom i kształtem jego potrzebom. Na podstawie warstw planistycznych jest w stanie sprawdzić czy może na działce zrealizować planowaną inwestycję a  ortofoto mapa pozwala mu zobaczyć jak wygląda dany teren i jego okolica. Nie sposób wymienić wszystkich zalet, które oferują portale mapowe. Warto jednak podkreślić, że jest to darmowy sposób pozyskania danych publicznych, który pozwala szybko i bezpiecznie rozpocząć poszukiwanie idealnej lokalizacji dla naszego biznesu.

Portale mapowe gmin Metropolii Krakowskiej

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, inwestorów czy turystów, również gminy znajdujące się na obszarze Metropolii Krakowskiej tworzą, na bieżąco aktualizują oraz rozbudowują swoje systemy informacji przestrzennej. Na infografice przedstawiono na jednej mapie wszystkie portale mapowe. By korzystać z funkcjonalności internetowych systemu informacji przestrzennej wystarczy kliknąć pobierz infografikę i następnie wybrać interesującą nas gminę.       

Pobierz infografikę, najedź na Gminę i przejdź do portalu

 

To również może Cie zainteresować: