Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Metropolia Krakowska. Metropolia Możliwości!

13 minut czytania.

Metropolia Krakowska – Czy warto tu mieszkać, inwestować, rozwijać się  i prowadzić biznes? Jesteście ciekawi? Zerknijcie do Naszej publikacji! 

Co świadczy o atrakcyjności danego miejsca do życia? Bez wątpienia są to możliwości jakie stwarza to miejsce na co dzień. Dla każdego z nas, prędzej czy później istotne stają się takie aspekty życia jak bogata oferta edukacyjna, dostęp do rozwiniętego rynku pracy czy wysoka jakość usług publicznych. A jakie możliwości oferuje w tym zakresie Metropolia Krakowska? Dla wszystkich, którzy chcieliby się tego dowiedzieć, przygotowana została kolejna edycja wyjątkowej publikacji „Metropolia Krakowska Metropolia możliwości”.  Przybliży ona inwestorom, a także mieszkańcom i turystom potencjał gospodarczy regionu. Zapraszamy do lektury!

Metropolia Możliwości:

Warto na samym początku zapytać czym jest Metropolia Krakowska? To obszar, który tworzy 15 stowarzyszonych, sąsiadujących ze sobą gmin, skupionych wokół Gminy Miejskiej Kraków - ośrodka wzrostu całego regionu. Biskupice, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Kraków, Liszki, Michałowice, Mogilany Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki to mozaika ludzi, pomysłów i przestrzeni, która tworzy świetnie współgrający, uzupełniający się organizm. To miejsce, w którym można żyć i realizować swoje pasje, dzięki unikalnej w skali międzynarodowej ofercie kulturalnej, rozrywkowej i sportowej. To miejsce, w którym można znaleźć satysfakcjonującą pracę i rozwinąć swoją karierę w wielu innowacyjnych branżach. To także miejsce, w które można bezpiecznie zainwestować na konkurencyjnych warunkach.

Gospodarcze, kulturowe i naukowe serce Małopolski:

Metropolia Krakowska stanowi jeden z najważniejszych i największych ośrodków metropolitalnych w kraju. Członkowie stowarzyszenia od lat dokładają starań, aby ułatwiać przedsiębiorcom lokalnym, krajowym i zagranicznym zakładanie i rozwijanie biznesu.

  - W Metropolii nieustannie wspieramy działania łączące naukę z przemysłem, transport, infrastrukturę przyjazną środowisku, wspieramy przedsiębiorczość, kulturę czy ochronę zdrowia. Zachęcamy inwestorów, środowiska naukowe i startupy do korzystania z Funduszy Europejskich, ceniąc i będąc dumnymi z naszego miejsca w Unii Europejskiej – czytamy we wstępie publikacji Jacka Majchrowskiego, Prezesa Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

Metropolia Krakowska czerpie również z potencjału naturalnego – położenia w regionie  o unikalnych walorach przyrodniczych – oraz historycznego – dostępu do żywych tradycji i folkloru, które współtworzą rozpoznawalną markę Metropolii i które powodują, że obszar ten jest najczęściej odwiedzaną destynacją turystyczną w Polsce a Kraków jest jednym z najpopularniejszych europejskich kierunków podróży.

Najważniejszy kapitał – ludzie:

Najważniejszym elementem i zarazem warunkiem dynamicznego rozwoju Metropolii Krakowskiej są jej mieszkańcy. Istotna nie jest jednak sama ich liczba, choć niebagatelna, mowa bowiem o blisko 1,1 mln osób. Wyróżniająca Metropolię Krakowską jest również korzystna struktura demograficzna, a także dodatni przyrost naturalny i saldo migracji. Stanowi to szczególnie atrakcyjny czynnik dla inwestorów.

Ten niezbywalny kapitał to mieszanka wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy współtworzą kadry szerokiego wachlarza przedsiębiorstw Metropolii Krakowskiej. Wysokie kwalifikacje to także doskonały poziom edukacji - Metropolia Krakowska jest istotnym ośrodkiem naukowym, z imponującą liczbą 23  cenionych uczelni i szkół wyższych, w tym wielu uczelni ekonomicznych i technicznych oraz imponującą, wynoszącą ponad 130 tys. rocznie liczbą studentów i absolwentów. Warto zaznaczyć, że z roku na rok intensywnie rośnie zatrudnienie w obszarze badań i rozwoju. Przepływ wiedzy do biznesu i przemysłu wspierają liczne centra transferu technologii, centra transferu wiedzy i spółki celowe uczelni wyższych. Sprzyjające warunki – technologiczne, infrastrukturalne i finansowe oraz wsparcie dla młodych firm sprawiają, że środowisko startupów Metropolii Krakowskiej jest bardzo silne. Koncentracja nowoczesnych usług dla biznesu, to kolejny wyróżnik tego obszaru, któremu parki technologiczne i przemysłowe nadają efekt synergii powodując, że obszar ten jest jednym z liderów innowacyjności w Polsce.

Metropolia Krakowska atrakcyjna dla inwestorów:

O atrakcyjności Metropolii Krakowskiej świadczy liczba firm, które już zdecydowały się ulokować tu swoje siedziby oraz tych, które zdecydowały się na rozwój i rozbudowę swoich zakładów. Przedsiębiorcy jako główne powody swoich decyzji wskazują przede wszystkim:

  • dostęp do wysokiej jakości kapitału ludzkiego;
  • centralne położenie Metropolii na mapie Europy, które ma kolosalne znaczenie przy projektowaniu łańcucha dostaw i dynamicznie zmieniającej się sytuacji makroekonomicznej;
  • korzystne warunki do prowadzenia biznesu, w tym szereg ulg podatkowych, również
    w ramach Polskiej Strefy Inwestycji;
  • możliwość tworzenia innowacyjnych produktów i usług dzięki rozbudowanej infrastrukturze edukacyjnej, wysokiej liczbie uzyskanych patentów oraz dobrze rozwiniętej infrastrukturze badawczo-rozwojowej;
  • odpowiednio przygotowane tereny inwestycyjne oraz funkcjonujące i projektowane liczne Strefy Aktywności Gospodarczej.

A jak w praktyce prowadzi się tu innowacyjny biznes? To pokazują historie firm, które zdecydowały się zainwestować na obszarze Metropolii Krakowskiej.

Poznajmy się bliżej!

Więcej o Metropolii Krakowskiej oraz powodach, dla których warto tu mieszkać, spędzać wolny czas, rozwijać się i prowadzić biznes można dowiedzieć się z publikacji przygotowanej przez Stowarzyszenie Metropolia Krakowska. Znajdują się w niej m.in. najważniejsze dane statystyczne dotyczące obszaru metropolitalnego w całości oraz indywidualnie opracowane dla poszczególnych gmin Metropolii Krakowskiej. Warto zerknąć także jak Metropolia Krakowska prezentuje się na tle innych, krajowych i zagranicznych Metropolii, jakie zachęty inwestycyjne oferuje i dlaczego warto tu żyć i prowadzić biznes.

 

Zachęcamy do zapoznania się z Publikacją: „Metropolia Krakowska Metropolia możliwości”!

 

Publikacja w wersji polskiej:

 

Publikacja w wersji angielskiej:

 

Publikacja powstała w ramach projektu KMA4Business, finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjny Województwa Małopolskiego 2014-2020, Oś priorytetowa 3 „Przedsiębiorcza Małopolska”, Działanie 3.3 „Umiędzynarodowienie małopolskiej gospodarki”, Poddziałanie 3.3.1 „Promocja gospodarcza Małopolski”